Kdo nepěstuje bylinky, jako by nebyl. Když ne na zahrádkách, tak bylinky alespoň trůní v truhlících za okny. Jejich využití v kuchyni nezná mezí. Už jste vyzkoušeli bylinkovou sůl? Že ne? Tak to musíte rychle napravit.
Bylinková sůl patří přesně mezi ty produkty, které si lze velmi dobře vyrobit doma. Její výroba je rychlá a navíc na několik dnů provoní Vaši kuchyň omamná vůně bylinek, která předčí všechny osvěžovače vzduchu z reklamy. A pokud už na jaře myslíte na obstarávání vánočních dárků, bylinková sůl může být skvělým tipem.
Na co si dát pozor při pěstování bylinek
Použití bylinkové soli
Z obyčejných brambor se díky bylinkové soli stanou brambory neobyčejné. Dále se hodí na maso, do zeleninových pokrmů, luštěnin nebo polévek. De facto všude tam, kde byste použili sůl obyčejnou.
Jaké bylinky použít?
Volte bylinky, které máte rádi. Všechny se dají zpracovat na bylinkovou sůl. Umíchat si můžete bylinkové soli jednodruhové, nebo se pustit do kombinování chutí. Místo česneku můžete stejně dobře použít feferonky nebo jemně nastrouhanou citrónovou kúrou. Sůl s příměsí citrónu se bude skvěle doplňovat s rybími specialitami.
10 druhů bylinek, které byste si měli vypěstovat
Recept na bylinkovou sůl
- 800 ml čerstvých bylinek
- 3 stroužky česneku
- 200 ml hrubé mořské soli (ideálně bez dalších příměsí jakými je fluor nebo jód)
Bylinky pečlivě zbavte všech stonků a nejedlých částí, omyjte je a nechte řádně okapat. Nejlépe se Vám to podaří v salátové odstředivce. Poté si je vysypte na pracovní plochu a rozsekejte je nožem nahrubo. Posypte je polovinou soli a dál pokračujte v sekání. Následně přidejte prolisovaný česnek, zbytek soli a vše promíchejte. Pokud se rozhodnete použít mixér, také bylinky rozsekejte jen s polovinou soli a druhou půlku přidejte, až budete mít dosekáno.
Až budete mít hotovo, nasypte bylinkovou sůl v tenké vrstvě na plech vyložený pečícím papírem a nechte 1 až 2 dny pořádně proschnout. Poté přesypte do skleniček a užívejte dle potřeby.